راهکارهایی برای کاهش مصرف برق

سلام 

خجالت آوره، ما دو و نیم برابر استاندارد جهانی برق مصرف می کنیم!

حدود شصت ، هفتاد مصرف برق تو بخش خانگی است، علاوه بر تغییر الگوی مصرف، به نظرم می طلبه فرهنگ تفریحاتمان رو هم عوض کنیم، می دونیم تو بلاد کفر، آدم ها برای خواب فقط میرن خونه، اونجا اینقدر انرژی گران است که مردم حتی ترجیح می دهند توی خونه خودشون پخت و پز نکنند یا ماشین لباسشویی نداشته باشند، سبک زندگیشان خیلی متفاوته، لازمه تغییر کنیم، اینطوری که پیش میریم باید مثل نهنگ ها خودکشی دسته جمعی کنیم ها!

1. الآن تابستان است، محبت کنید شام رو بردارید همراه اهل و عیال برید پارک دم خونه، ا روشنایی چراغهای خیابون و پارک استفاده کنید ، هم بچه ها انرژی شون تخلیه میشه، هم روحیه خودتون عوض میشه، هم ی کم وسطی بازی می کنید، لاغر میشید! 

نمی خواد ماشین بردارید پارک دور برید، اون همه خوراکی هم لازم نیست،  یک کوله پشتی کوچک، دو دونه ساندویچ خانگی کوچک، یک بطری آب و چند تا دونه میوه، همین!

2. دست از سریال های بی سر و ته شبکه های ماهواره ای بردارید! از سریال های تلویزیونی خودمون هم دست بکشید، اخبار دیدن تا کی؟ این همه سال نشستیم پای تلویزیون، چیزی تو دنیا تغییر کرد؟ ما با ناظر بودن چیزی رو عوض نمی کنیم، ده درصد مصرف برق خانگی حدودا، به خاطر وسایل صوتی و تصویری است، اگه تمام این سالها به جای تلویزیون دیدن کتاب خوانده بودیم،  گلستان بود ایران!

وقتی که پاییز و زمستان از راه می رسه نمیشه رفت پارک، قبول دارم تعداد کتابخانه های عمومی شبانه روزی محدود است و خانم ها هم اغلب پذیرش نمیشن، پس بهتره چند کتاب خوب برای فصل سرد سال انتخاب کنیم از الآن.

3. کانون گرم خانواده! تنها چیزی که از این ترکیب بلدیم این است که کلی خوراکی چاق کننده بچینیم روی زمین و یکی یه متکی بگذاریم زیر دستمون و همه ی چراغهای خونه رو روشن کنیم، بعد بشینیم غیبت کنیم!

گرمای خانوادگی به ساعاتی است که صرف هم می کنیم، بیایید بازی های دسته جمعی رو از یاد نبریم، منچ و مارپله و حکم و چهاربرگ و اسم و فامیل و نقطه بازی و پانتومیم و بیست سئوالی و ... هم مفرحند هم سرگرم کننده و هم سطح اطلاعات عمومی رو در جای خودش افزایش میده، الآن چند نفرمون اسم یک شهر رو می دونیم که با خ شروع بشه؟!

4. امان از ماشین لباسشویی! این کالای مصرفی اعتیاد آور! چه خبره خواهر من؟ چه کار می کنی برادر من؟ یک لک کوچک است، یک کم به خودت زحمت بده همان گوشه ی لباس یا رومیزی رو لکه گیری کن و بشور! بچه ها ! تنبل نباشیم، از دئودرانت استفاده کنیم، کمتر لباس بشوریم، هم خودمون جذاب تر میشیم هم مصرف آب و برق کمتر میشه،  لطفا از همه ی ظرفیت لباسشویی استفاده کنید، با یک تکه و دو تکه لباس سریع ماشین رو روشن نکنیم.

5. اتوکشی و شستشو کارهای گرمازا هستن، در فصل تابستان بهتره تو ساعات ابتدای روز یا انتهای شب که هوا خنک تر است انجام بشه، می دونم تنبلی مانع است زود بیدار شدنتونه! ولی الحمدلله همه جغد هستید مقل خودم، نیمه شب رو از دست ندید!

6. هوا خنک شده حدودا، الآن سه هفته است که کولر روشن نمی کنیم، پنجره ها رو باز می گذاریم، هوای خنک از یکی میاد و از دیگری بیرون میره، من دیشب حتی احساس سرما هم کردم! لطفا کولرها رو خاموش کنید، شب ها جای لحاف انداختن و کولر روشن کردن، بدون پتو و لحاف بخوابید.

یکی از فرهنگ هایی که ما معمولا نداریم استفاده از لباس خواب است، لباس خواب در فصل گرم به معنای یک لباس بدون کش و  زیپ و دکمه است که جنس نخی و سبک داره،  و در فصل سرد به معنای همان ترکیب فوق است که جنس کلفت تر و گرمتر داره.

دیدم که می گم ها، طرف چله ی تابستون برداشته شلوار لی کهنه اش رو قیچی کرده، شده شلوارک لی، تو خونه می پوشه، بعد با همون می خوابه، تاصبح که خواب راحت نداره هیچ، یکسره دمای اسپیلت رو میاره پایین تر هیچ، شبی دو سه بار هم پا میشه میره آب یخ می خوره!

یا تو فصل سرد یک پاپوش راحت نمی پوشه همه اش نوک انگشتان پایش یخ است، یک زیر پوش اضافه نمی پوشه، دمای هوای خونه رو گذاشته رو سی درجه که با تیشرت بگرده.

یعنی خواب رو به خودشون کوفت می کنند بعضی ها! 

7. ماشین ماشین ظرفشویی خیلی خوبه، خیلی اوکی است، مصرف آب رو کاهش می دهد  و ... ولی به شرط اینکه درست استفاده بشه، مادر عزیزی که داری جهیزیه تهیه می کنی، تمام تلاشت هم می کنی دخترت سر افکنده نشه! حالا کاری ندارم که سر دخترت مگه تو ماشین ظرفشویی است؟ تو که داری زحمت می کشی، در نظر بگیر اینها دونفرن فوقش تا ده سال بعد بشن چهارنفر، تو این دوره و زمانه هم که ایل و تباری مهمون نمیاد، خونه شون هم پنجاه متری است، آخه ظرفشویی هجده نفره؟ لباسشویی هفت کیلویی؟ یخچال سی و دو فوت؟ چشم اقدس خانم هم در آوردی، بعدش چی؟!

لطفا اندازه ی مصرفمون خرید کنیم، ازش هم درست استفاده کنیم، ماشین ظرفشویی رو تا آخرین جایی که دارد پر کنیم، قبل از استفاده هم زحمت بکشیم با یک دستمال چربی، خرده های غذا ها رو ازش یزداییم و از حالت خشک کن استفاده نکنیم، در مورد لباسشویی هم خشک کن رو استفاده نکنیم، بگذارید لباس ها با جریان هوا طبیعی خشک بشن، خودمون هم قارچ پوستی نمی گیریم!

8. کمتر خرید کنیم، اندازه ی نیازمون، مواد غذایی تازه بخوریم، یخچال و فریزر رو تا خرخره پر نکنیم، مگر قحطی در راه است؟ تازه توافق هسته ای کردیم!

غذاها رو گرم نگذارید تو یخچال، صبر کنید خنک بشن، هر چند که اگر درست غذا پخته باشیم نباید چیزی ااضافه می اومد، حالا فرض کنیم که ناهار فرداست!

9. اگر یخچال منزل آب سرد کن و مخزن آب نداره، محبت کنید هر صبح یک کلمن آب یخ درست کنید که هی در اون یخچال گردن شکسته رو باز و بسته نکنید!

صبح ها زودتر بیدار بشیم و اگر مقدور است نان تازه بخریم، جای اینکه نان رو هم حتی فریزری کنیم و بعد برای گرم کردنش از تستر استفاده کنیم.

دقت کنیم می بینیم تکنولوژی داره تنبلمون می کنه.

10. بعد از خروج از هر مکانی که دیگه نیازی به ماندن درش نیست، وسایل سرمایشی و گرمایشی و لامپ اضافه رو خاموش کنیم، ولو کم مصرف باشه، ولو برای دقایق محدود! ممشکلات معیشتی ما تقصیر پست برق محل نیست، لطفا برای انتقام و انتقاد از مدیریت دولتی راه بهتری پیدا کنیم! 

/ 12 نظر / 27 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رهگذر

3: خرم شهر خرم آباد فک کنم ختافه هم اسم شهره [نیشخند]

رهگذر

4: اینقدر جغدیم که زودتر از 1 بخوابیم 3 و 4 بیدار میشیم [عینک]

رهگذر

6/قبلیه 5 بود: خیلی هم گرمه پخته میشه مغز آدم اصلا!

رهگذر

9: قدیما از این کارا میکردیم الآن نه!

رهگذر

درسته که سرانه ی مصرف برق خانگی مون 3 برابر جهانه ولی درصد مصرف برق خانگی 32 درصده حدودا http://www.donya-e-eqtesad.com/news/848419/ البته درصدا مال سال 92 هست ولی خوب ممکنه 40 درصد شده باشه 60 هفتاد نشده

زابیل

خمین، خوی، خامنه، خارک فعلا همین چارتا [نیشخند]

زابیل

با توجه به نامتعارف بودن محل زندگی ما، نصف پست مربوط به ما نمی شه، پس من الان شادم که کمتر باید خجالت بکشم از بی مبالاتی [نیشخند]

رضا فربد

خیلی خیلی خوبه مطالبتون..من که کلی لذت بردم

رضا

سلام خاف ، خاش ، خنج ، خجير ، خنارك . . خ . . خ . . خ . . . . .

بیگانه

این فرمایشات شما همش متین، ولی باور بفرمائید سالها کار فرهنگی لازمه تا 4 مورد از این موارد ده گانه ی شما پیاده بشه... مشکل ما اینه که همه مون لالائی بلدیم، ولی خودمون خوابمون نمی گیره... خدای نکرده منظورم شما نیست، من که میدونم شما چه شخصیت والا و محترمی دارید... منظورم اینه که پیاده سازی این مفاهیم، احتیاج به کار فرهنگی و به قولی فرهنگ سازی داره، برای این کار قبلش باید الیت ها و نخبه گان و الگوهای مردم درست بشن، باید الگوهای صحیح، درستکار و محبوب مردم که دارای مقبولیت همگانی هستند، دست به کار بشن، این الگوهارو کی میسازه!؟کی معرفی می کنه!؟ خوب معلومه رسانه، رسانه های سراسری مانند تلویزیون، رسانه های مربوط به حاکمیت، خوب اینا که وضعشون معلومه، هیچ انگیزه ای برای این کارا ندارن، اصلاًٌ همچین دغدغه هایی ندارن... به قول معروف هرچه بگندد نمکش می زنند، وای به روزی که بگندد نمک! درد ما اینه که اصل کاری ها، اونایی که باید به این مفاهیم علاقمند باشند، خودشون از همه بدترند...